Cat poate sa dureze stabilirea paternitatii pe cale judiciara?

27 january 2020 161

Cat poate sa dureze stabilirea paternitatii pe cale judiciara? Mama copilului nu vrea s-o faca binevol, nu suntem casatoriti si tata nu-i inscris in certificatul de nastere. Din practica, se merita de facut asta?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna seara Adrian,
Procesul poate dura de la citeva luni pana la citiva ani, in dependenta de circumstante! Daca se merita sau nu fiecare decide pentru el, desigur trebuie sa stiti ca in eventualitatea in care in mod oficial veti fi recunoscut tata, aceasta implica si obligatie de crestere (3-5 mii... mai detaliat pe luna doar pentru copil) si educatie (gradinita, scoala, ore suplimentare, adunarea cu parintii, excursii, doctori, nopti nedormite, etc), care este permanenta 24/7, 365 zile pe an.
Acum dvs decideti ce este de facut.

27 january 2020