Cat pot ei sa ma tina sub urmarire?

28 august 2019 121

Ma aflu sub urmarire penala de 3 ani, am statut de banuit. Sunt la libertate, dosarul nu a ajuns in judecata. De 3 ani de zile nu se intampla nimic, nici nu ma suna, dar sechestru pe bunuri mi-au aplicat. Pot parasi tara? Cat pot ei sa ma tina sub urmarire?

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Andrei.

Conform prevederilor articolului 63 din Codul de procedură penală, organul de urmărire penală nu este în drept să menţină o persoană în calitate de bănuit mai mult de 6 luni.

La momentul expirării acestui termen, organul de urmărire penală e obligat să revoce măsura preventivă aplicată în privința bănuitului, dispunând... mai detaliat scoaterea lui de sub urmărire.

Calitatea de bănuit încetează din momentul revocării măsurii preventive aplicate în privinţa bănuitului ori, după caz, anulării ordonanţei de recunoaştere în calitate de bănuit şi scoaterii lui de sub urmărire,

Bunurile dumneavoastră nu pot fi puse sub sechestru dacă nu mai aveți calitatea de bănuit.

Țara o puteți părăsi atât timp cât nu există o ordonanță prin care vi se interzice acest lucru. Dacă nu vi s-a înmânat o copie a unei astfel de ordonanțe, atunci o astfel de ordonanță cel mai probabil că nu există.

O zi bună.

03 september 2019
  • Legal consultant

Eu vă aduc la cunoștință conșinutul
Articolul 63. Bănuitul
(1) Bănuitul este persoana fizică faţă de care există anumite probe că a săvîrşit o infracţiune pînă la punerea ei sub învinuire. Persoana poate fi recunoscută în calitate de bănuit prin unul din următoarele... mai detaliat acte procedurale, după caz:
1) procesul-verbal de reţinere;
2) ordonanţa sau încheierea de aplicare a unei măsuri preventive neprivative de libertate;
3) ordonanţa de recunoaştere a persoanei în calitate de bănuit.
(2) Organul de urmărire penală nu este în drept să menţină în calitate de bănuit:
1) persoana reţinută – mai mult de 72 de ore;
2) persoana în privinţa căreia a fost aplicată o măsură preventivă neprivativă de libertate – mai mult de 10 zile din momentul cînd i s-a adus la cunoştinţă ordonanţa despre aplicarea măsurii preventive;
3) persoana în privinţa căreia a fost dată o ordonanţă de recunoaştere în această calitate – mai mult de 3 luni, iar cu acordul Procurorului General şi al adjuncţilor săi - mai mult de 6 luni.
[Art.63 al.(2), pct.3) modificat prin LP264-XVI din 28.07.06, MO170-173/03.11.06 art.781]
(3) La momentul expirării, după caz, a unui termen indicat în alin.(2), organul de urmărire penală este obligat să elibereze bănuitul reţinut ori să revoce, în modul stabilit de lege, măsura preventivă aplicată în privinţa lui, dispunînd scoaterea lui de sub urmărire sau punerea lui sub învinuire. În caz de prelungire a termenului de menţinere în calitate de bănuit mai mult de 3 luni, ofiţerul de urmărire penală este obligat să informeze imediat bănuitul despre aceasta.
[Art.63 al.(3) modificat prin LP66 din 05.04.12, MO155-159/27.07.12 art.510; în vigoare 27.10.12]
(4) Organul de urmărire penală sau instanţa de judecată, constatînd că bănuiala nu s-a confirmat, este obligată să elibereze bănuitul reţinut sau să revoce măsura preventivă aplicată în privinţa lui pînă la expirarea termenelor indicate în alin.(2), dispunînd scoaterea lui de sub urmărire.
(5) Calitatea de bănuit încetează din momentul eliberării reţinutului, revocării măsurii preventive aplicate în privinţa lui ori, după caz, anulării ordonanţei de recunoaştere în calitate de bănuit şi scoaterii lui de sub urmărire, sau din momentul emiterii de către organul de urmărire penală a ordonanţei de punere sub învinuire.
[Art.63 al.(6) abrogat prin LP62 din 01.04.11, MO63-64/20.04.11 art.157]
[Art.63 al.(6) declarat neconstituţional prin HCC26 din 23.11.10, MO235-240/03.12.10 art.27; în vigoare 23.11.10]
[Art.63 al.(6) introdus prin LP264-XVI din 28.07.06, MO170-173/03.11.06 art.781; al.(6) devine al.(7)]
(7) Interogarea în calitate de martor a persoanei faţă de care există anumite probe că a săvîrşit o infracţiune se interzice.
Tot depinde pe ce articol vă aflați sub anchetă. Puteți depune o plîngere pe numele procurorului, care gestionează cauza cu întrebarea cît timp o să vă aflați în calitate de bănuit și de ce pînă la ziua de astăzi bunurile sechestrate se ală sub sechetru.

01 january 2020