Cât timp pot rămâne în Moldova cu mașina mea cu numere spaniole?

18 march 2020 589

Salut! La moment sunt in Spania, dar as dori sa mă întorc în Moldova cu epidemia asta si vreau să rămân mai mult in tara (minim 6 luni), dar vreau să vin cu mașina. De ce documente am nevoie sau trebuie să achit ceva pentru a sta în țara mai mult de 3 luni?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
În calitate de rezident 180 zile in interiorul a 12 luni.
Daca intrați că nerezident, definind acte cît și permis eliberat de autoritățile unei alte țări, vă puteți afla pe termen de pină la 3 ani.
Puteți cincretiza acest lucru la serviciu vamal, la punctul de trecere, sau site-ul serviciului, inclusiv telefonic.

19 march 2020