Cat timp pot sa ma aflu in Republica Moldova cu masina inmatriculata in alta tara?

03 december 2018 411

Buna ziua. Am cetatanie romana si detin si permis de conducere romanesc. Cat timp pot sa ma aflu in Republica Moldova cu masina inmatriculata in Lituania? Multumesc!

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Tudor,

Pentru a putea circula pe teritoriul Republicii Moldova cu automobil înmatriculat în alt stat Dvs. urmează să achitați vinietă.

Vinieta poate fi pentru o perioadă de valabilitate de o zi, 7 zile, 15 zile, 30 de zile, 90 de zile 180 de zile, şi 12 luni. Perioada de... mai detaliat valabilitate a acesteia începe de la ora 0:00 a zilei solicitate de utilizator şi va expira la ora 24:00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitată taxa.

Respectiv termenul maxim de aflare a automobilului pe teritoriul RM poate fi de 12 luni, după care automobilului respectiv urmează a fi scos de pe teritoriul RM.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

03 december 2018
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Pentr posesorii de automobile cu numere de înmatriculare străine termenul maxim de aflare pe teritoriul ţării este de 180 de zile într-un interval de 12 luni consecutive.
Dreptul de aflare pe teritoriul ţării noastre pe un termen mai mare de 180 de zile îl vor avea doar autovehiculele introduse de... mai detaliat către persoanele fizice domiciliate în străinătate şi care deţin permis de conducere în ţara în care îşi au domiciliul, în condiţia achitării vinietei.

04 december 2018