Cat timp se poate afla in RM o masina imatriculata in RO?

24 september 2019 756

Salut! Ce perioada de timp se poate afla in RM o masina imatriculata in Romania? Mentionez ca proprietarul detine buletin RO si permis de conducere RO.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Posesorii de automobile cu numere de înmatriculare străine că termenul maxim de aflare pe teritoriul ţării este de 180 de zile într-un interval de 12 luni consecutive.

Dreptul de aflare pe teritoriul ţării noastre pe un termen mai mare de 180 de zile îl vor avea doar autovehiculele introduse de către... mai detaliat persoanele fizice domiciliate în străinătate şi care deţin permis de conducere în ţara în care îşi au domiciliul, în condiţia achitării vinietei de 180 de euro, pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile de aflare a autovehiculului pe teritoriul ţării noastre.

25 september 2019