Cat trebuie sa achite pensie alimentara un tata care nu are lucru oficial si mai are de intretinut inca o familie?

11 april 2019 110

Buna! Sotul meu a fost obligat la achitarea pensiei alimentare pentru 3 copii de la fosta sotie. Au divortat cand era insarcinata cu al 3-lea copil, acum copilul are 2 ani si noi avem un an de cand suntem impreuna. Eu sunt insarcinata, sotul nu are lucru oficial si un venit stabil. Prin hotararea judecatii, la care sotul meu nu a participat, s-a stabilit sa achite cate 2.000 de lei de copil si 1.860 fostei sotii pina la atangerea varstei de 3 ani a ultimului copil, in total 7.860 de lei lunar. E posibil ca sotul sa dea in judecata si sa i se stabileasca o suma reala de achitat?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Elvira

De fapt aceasta este o sumă minimă, care reprezintă acea 1/2 cu care ar fi necesară pentru creșterea și educarea copilului.
Cam aceasta este practica Judecătoriei Chișinău, în luna martie în circa 60% din cauzele în care se solicită pensia de întreținere în suma fixă se acordă câte 2000 lei... mai detaliat pentru un copil reieșind din faptul că pentru creșterea și educația unui copil ar fi necesar 4000 lei lunar, suma care se împarte în mod egal fata de ambii părinți.

Soțul ar putea contesta cu apel și cere reducerea pensiei de întreținere reieșind din numărul mare de persoane aflate la întreținerea sa.

12 april 2019