Categoria in permis de conducere

29 may 2019 961

Buna ziua. Eu detin permis de conducere de categoria B, C, H, am certificat de tractorist-mecanic pe baza caruia mi-am adaugat categoria H in permis. Categoria H – tractor pe roţi cu sau fără remorcă, precum şi maşini autopropulsate şi mecanisme cu destinaţie diferită.
Intrebarea este urmatoarea. Pot conduce un automobil din categoria C cu remorca fara a avea categoria E in permis, pe baza categoriei H avand experienta de conducere tractor cu remorca? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Legea nu prevede posibilitatea de substituire a categoriilor de permis.
În caz ca vă întîlniți cu un agent de circulație puteți fi amendat

31 may 2019