Cautare internationala in cazul dosarului penal pentru huliganism

07 april 2021 49

In privinta unei persoane a fost deschis dosar pentru huliganism, dar aceasta nu se afla in tara. Poate fi persoana in cauza data in cautare internațională?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna d-na Natalia, în mesaj DVS ați meționat, că asupra persoanei a fost pornită o cauză penală pe huliganizm. Tot depinde pe care aliniat e pornită cauza penală, eu vă propun ce spune Codul penal Articolul 287. Huliganismul
... mai detaliat (1) Huliganismul, adică acţiunile intenţionate care încalcă grosolan ordinea publică, însoţite de aplicarea violenţei asupra persoanelor sau de ameninţarea cu aplicarea unei asemenea violenţe, de opunerea de rezistenţă violentă reprezentanţilor autorităţilor sau altor persoane care curmă actele huliganice, precum şi acţiunile care, prin conţinutul lor, se deosebesc printr-un cinism sau obrăznicie deosebită,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 1050 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani.
(2) Aceeaşi acţiune săvîrşită:
a) de o persoană care anterior a săvîrşit un act de huliganism;
b) de două sau mai multe persoane
c) pe teritoriul sau în incinta unei instituţii medico-sanitare publice ori private.
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 750 la 1350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 5 ani.
(3) Huliganismul agravat, adică acţiunile prevăzute la alin.(1) sau (2), dacă au fost săvîrşite cu aplicarea sau cu încercarea aplicării armei sau a altor obiecte pentru vătămarea integrităţii corporale sau sănătăţii,
se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani. Se anunță în căutare, pentru asta procurorul trebue să facă rost de mandat de arest.

08 april 2021
Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Alineatul componentei de infracțiuni nu determina dacă persoana poate fi data in Căutare internațională sau nu. In practica de-obicei pentru astfel de tipuri de cazuri nu se dispune căutarea federala decât cea locală la solicitarea procurorului.

09 april 2021