Cazier judiciar

09 december 2018 44

Buna ziua. Am asa o întrebare la dumneavoastră: pot sa primesc cazier curat daca am fost eliberată in 2008 si pana in ziua de azi nu am mai săvârșit nici o infracțiune?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Galina,

Antecedentele penale se sting după cum urmează:

Persoanelor condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni uşoare sau mai puţin grave – dacă au expirat 2 ani după executarea pedepsei;

Persoanelor condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni grave – dacă au expirat 6 ani după executarea pedepsei;

Persoanelor condamnate la închisoare... mai detaliat pentru săvîrşirea unei infracţiuni deosebit de grave – dacă au expirat 8 ani după executarea pedepsei;

Persoanelor condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni excepţional de grave – dacă au expirat 10 ani după executarea pedepsei.

În caz că nu ați săvârșit nici o infracțiune din momentul stingerii antecedentelor penale anterioare Dvs. o să primiți "cazier judiciar curat".

Dacă aveți întrebări suplimentare mă puteți contacta.

10 december 2018
  • Legal consultant

D-na Galina, dl. Artur v-a adus la cunoștință conținutul art.111 -Stingerea antecedentelor penale
(1) Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:
a) liberate de pedeapsă penală;
b) liberate, potrivit actului de amnistie, de răspunderea penală;
c) liberate, potrivit... mai detaliat actului de amnistie sau graţiere, de executarea pedepsei pronunţate prin sentinţa de condamnare;
d) condamnate cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei dacă, în termenul de probă, condamnarea cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei nu a fost anulată;
e) condamnate la o pedeapsă mai blîndă decît închisoarea – după executarea pedepsei;
f) - exclusă
g) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni uşoare sau mai puţin grave – dacă au expirat 2 ani după executarea pedepsei;
h) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni grave – dacă au expirat 6 ani după executarea pedepsei;
i) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni deosebit de grave – dacă au expirat 8 ani după executarea pedepsei;
j) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni excepţional de grave – dacă au expirat 10 ani după executarea pedepsei.
(2) Dacă condamnatul, în modul stabilit de lege, a fost liberat înainte de termen de executarea pedepsei sau partea neexecutată a pedepsei i-a fost înlocuită cu o pedeapsă mai blîndă, termenul stingerii antecedentelor penale se calculează pornindu-se de la termenul real al pedepsei executate, din momentul liberării de executarea pedepsei principale şi complementare.
(3) Stingerea antecedentelor penale anulează toate incapacităţile şi decăderile din drepturi legate de antecedentele penale. În baza acestui articol DVS trebue să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere, ca să vă stingă anticidentele penale, automat acet lucru nu se face.

03 january 2020