Cazier juridic

21 february 2020 55

Buna! Am avut un dosar penal 5 ani in urma, s-a incheiat cu impacarea partilor. Daca plec acum sa imi fac cazier, o sa am probleme?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă nu a existat sentința de condamnare pe numele dvs atunci nu ar trebuie să aveți ceva indicat în cazierul juridic.

21 february 2020
  • Legal consultant

Dl Ion, problema constă în aceia, trebue să verificați în cadrul cauzei penale ați fost pus sub învinuire da sau nu, fiindcă dacă ați fost, procuroul e obligat să expedieze în adresa Centrului de informație al MVD o așa fișă nr.1.1. În așa caz, cînd o să vă duceți... mai detaliat să luați cazierul o să fie probleme, DVS trebue să prezentați la cazier ordonanța de încetarea cauzei, succese.

24 february 2020