Cazier juridic

10 march 2023 44

Bună ziua. Doi ani în urmă am fost condamnat în temeiul art. 264/1 CP. Acum vreau să solicit cazierul juridic. Acesta va fi curat sau nu?

Jurist comments 3

  • Legal consultant

Buna Sergiu, poți să soliciți o informație, dar eu nu-ți garantez, că de la judecată a fost prezentat informașia. În așa caz, faci rost de copia sentinței, cu ștampila rotundă umedă și te drepasezi la sediul ,cazierul juridici ( mun. Chișinău str. Ismail 84/3 ) sau E-mail : support.psp@egov.md.

11 march 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună.
Articolul 111 Cod Penal
Stingerea antecedentelor penale
(1) Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:
g) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni uşoare sau mai puţin grave – dacă au expirat 2 ani după executarea pedepsei.

11 march 2023
Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

264/1 este o infracţiune mai puţin gravă.
se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani cu (sau fără) privarea de dreptul de a conduce mijloace... mai detaliat de transport pe un termen de pînă la 2 ani.

În dependeţă de sancţiunea aplicată stingerea antecedentelor va avea loc în condiţiile art. 111 Cod penal.
Articolul 111. Stingerea antecedentelor penale

(1) Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:
e) condamnate la o pedeapsă mai blîndă decît închisoarea – după executarea pedepsei;
g) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni uşoare sau mai puţin grave – dacă au expirat 2 ani după executarea pedepsei;
Dacă au expirat termenele prevăzute mai sus, cazierul ar trebui să fie curat, cu excepţia cazierului detaliat.

11 march 2023