Ccredit achitat partial si cu intarziere

14 may 2019 162

Buna ziua. Am un credit, am platit primele doua rate la timp, iar dupa aceasta doar partial si cu intarziere. Am chemare in judecata. Eu nu lucrez, lucreaza doar sotul, locuim la parinti. Nu avem proprietati, decat automobilul cumparat in credit. Daca ma prezint la judecata, ma or inchide de acolo? Sau o sa-mi dea timp sa intorc datoria? Suma restanta este 8.100 lei, plus rata neachitata de 5.388, dobanda de intarziere 1.310 si clauza penala 975, in total 15.773 lei. Spuneti-mi, va rog, imi vor da timp sa intorc in rate sau ma vor inchide?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Pentru datorii, nu poate fi aplicată sancțiunea de arest, stați liniștit.
Penteu început, cel mai rezonabil e să mergeți la creditor sau chiar în instanță pentru a solicita stabilirea unui acord de reeșalonare.
Sigur o să aveți timp pentru executare, totuși, dacă nu veți executa obligația de plată, cauza va ajunge... mai detaliat la executor, care va aplica sechestre, interdicții, urmari bunuri personale, aplica interdicții de a parasi țara, inclusiv pînă și la aplicarea de sancțiune contravențională.

15 may 2019