Ce acte perfecteaza angajatorul?

10 may 2018 55

Angajatul nu s-a prezentat la lucru 2 zile. Cerere pentru concediu neplatit nu a depus. Angajatorul nu are nimic impotriva ca el a lipsit. E legal ca in tabelul de pontaj sa nu arati nici o ora lucrata in astea 2 zile si atit? Sau angajatorul obligatoriu trebuie sa emita careva acte pentru a justifica neplata salariului in aceste 2 zile? Multumesc.

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Violeta, angajatorul este in drept si nu obligat sa documenteze, eventual, sanctioneze lipsa nemotivata a salariatului de la locul de munca. Pentru a justifica documentar ajustarea salariului pentru zilele lipsa (daca salariatul nu depune un certificat medical), este recomandabil sa solicitati in scris salariatului sa va confirme/explice de ce a... mai detaliat absentat in perioada respectiva.

10 may 2018