Ce acțiuni trebuie să înterprind în cazul blocării cardului social de către bancă?

04 november 2021 35

Bună ziua. Dețin un card social la banca pe care primesc indemnizația lunară pentru copil. În luna septembrie am primit banii pe cont, iar peste două zile cardul mi-a fost blocat și nu am reușit să ridic banii. M-am adresat la bancă și am depus o cerere pentru a analiza cazul. De atunci am primit o singură scrisoare prin care am fost informată că cererea mea este în curs de examinare și atât. Ce acțiuni pot înterprinde pentru a recupera banii? Am vreo șansă să-i mai ridic? Poate e cazul să mă adresez la poliție?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună. În baza unei cereri vă puteți scote banii din cont, trebuie să vă apropiați cu buletinul de identitate la filiala băncii unde a fost deschis cardul.

Șanse ca să nu puteți recupera banii nu sunt, ei rămân în contul unde au fost transferați.

Succes.

07 november 2021