Ce amendă risc daca conduc automobilul fără acte asupra mea

26 february 2020 89

Bună ziua, stimati jurişti! Mi-am uitat actele la automobil şi permisul de conducere. Ce amendă risc dacă nu le am asupra mea când conduc? Va multumesc!

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna Sergiu, Conducerea vehiculului de către o persoană care nu are asupra sa permis de conducere ori dovadă înlocuitoare, cu drept de circulație, a permisului sau actul de înmatriculare de stat a vehiculului, sau poliţa de asigurare obligatorie de răspundere civilă
... mai detaliat se sancţionează cu amendă de la 3 la 6 unităţi convenţionale.

26 february 2020