Ce articol este pentru declaratie intentionat falsa la 112 si ce prevede acest articol?

04 december 2019 67

Cineva s-a folosit de telefonul meu si a facut declaratie la 112 ca 2 politisti consuma alcool in gospodaria unuia din ei. Acum sunt cercetat penal pentru declaratie intentionat falsa.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

fapta ilegala de calomnie a fost inainte prevazuta de Codul penal al Republicii Moldova, insa legiuitorul a decis ca aceasta norma sa fie abrogata.
In prezent, o minciuna sau mai multe minciuni, ori contraventia de calomnie se pedepseste de Codul Contraventional(art.70. Astfel conform acestui articol, raspandirea cu buna stiinta si... mai detaliat constienta a unor scorniri mincioase (de exemplu mai multe minciuni) ce defaimeaza o persoana, o invinuieste de comiterea unei infractiuni deosebit de grave sau exceptional de grave sau soldata si cu urmari grave (de exemplu o singura minciuna), se pedepseste cu amenda de la 80 la 120 u.c., adica intre 1600 si 2400 lei, cu munca neremunerata in folosul comunitatii de la 20 ore la 60 ore, sau cu arest contraventional de pana la 15 zile.
Daca insa calomnia a fost savarsita de catre o persoana cu functie de raspundere amenda acesteia poate creste de la 120 la 250 u.c., adica de la 2400 la 5000 lei, si aceasta poate fi prevata de la 3 luni pana la 1 an de dreptul de a desfasura o anumita activitate.
In mod normal, orice minciuni se pedepsesc nu doar contraventional. Atat minciuna sau calomnia, cat si alte „vorbe nu la locul lor”, cum ar fi de exemplu injuriile, pot fi sanctionate pe cale judecatoreasca prin intentarea unei actiuni privind patarea sau lezarea onoarei, demnitatii sau reputatiei profesionale.

21 january 2020