Ce consecințe pot urma pentru o glumă luată ca furt?

25 may 2018 61

Eu împreună cu doi prieteni am facut o glumă pe seama unui coleg de liceu. I-am luat scuterul marca Viper 50cc si i-am mutat locul cu 50 metri mai intr-o parte la vedere. El a anunțat poliția, dar noi nu eram la locul faptei, eram demult plecați. El a depus plângere și a fost deschis dosar. Din noi trei, numai unul are 18 ani. Care pot fi consecințele acestei acțiuni în glumă? E posibil să ajungă la judecată? Si ce consecinte putem suporta daca cu victima noi ne-am inteles si e gata sa retragă plângerea, pentru că nu are pretenții? Ce putem face noi ca să nu ajungă la judecată? Va multumesc.

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua Catalin,
Daca sunteti dispus sa va impacati iar cel care a depus plingerea si-o retrage, cauza urmeaza sa fie incetata.

25 may 2018
  • Legal consultant

Dl, Cătălin consultați legea, art. 109 CP - Împăcarea
(1) Împăcarea este actul de înlăturare a răspunderii penale pentru o infracţiune uşoară sau mai puţin gravă, iar în cazul minorilor, şi pentru o infracţiune gravă infracţiuni prevăzute la capitolele II – VI, la art. 264 alin. (1)... mai detaliat din Partea specială, precum şi în cazurile prevăzute de procedura penală, dacă persoana nu are antecedente penale pentru infracţiuni similare comise cu intenţie sau dacă în privinţa sa nu a mai fost dispusă încetarea procesului penal, ca rezultat al împăcării, pentru infracţiuni similare comise cu intenție în ultimii cinci ani.
[Art.109 al.(1) modificat prin LP233 din 08.11.18, MO448-460/07.12.18 art.731]
[Art.109 al.(1) modificat prin LP130 din 09.06.16, MO206-214/15.07.16 art.446]
(2) Împăcarea este personală şi produce efecte juridice din momentul pornirii urmăririi penale şi pînă la retragerea completului de judecată pentru deliberare.
(3) Pentru persoanele lipsite de capacitate de exerciţiu, împăcarea se face de reprezentanţii lor legali. Cei cu capacitate de exerciţiu restrînsă se pot împăca cu încuviinţarea persoanelor prevăzute de lege.
(4) Împăcarea nu se aplică în cazul persoanelor care au săvîrşit asupra minorilor infracţiuni prevăzute la art. 171–1751, 201, 206, 208, 2081 şi 2082.

05 january 2020