Ce drepturi am ca tata daca nu-s scris in certificatul de nastere al copilului?

29 april 2020 218

Mama copilului meu nu-mi permite sa-mi vad copilul. Nu am fost casatorit. Ce drepturi am ca tata? Pot face un grafic de intrevederi, daca nu-s scris in certificatul de nastere al copilului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pentru început urmează să vă identificați în calitate de tată în certificatul de naștere, ulterior puteți opta pentru stabilirea unui grafic de intrevederi cu copilul.

aternitatea copilului născut în afara căsătoriei poate fi recunoscută de către tatăl său printr-o declaraţie comună a acestuia şi a mamei copilului, depusă la organul de... mai detaliat stare civilă.

Articolul 48. Stabilirea paternităţii în instanţa judecătorească
Dacă copilul este născut din părinţi necăsătoriţi între ei şi în lipsa declaraţiei comune a părinţilor sau a tatălui copilului, paternitatea se stabileşte de către instanţa judecătorească în baza declaraţiei unuia dintre părinţi, a tutorelui (curatorului) copilului sau a copilului însuşi la atingerea majoratului.

29 april 2020