Ce drepturi am la averea sotului primita cadou de la bunici?

27 june 2019 46

Buna! Vreau sa stiu ce drepturi am eu ca sotie si ce drepturi are fiul sotului din prima casatorie la averea sotului meu primita cadou de la bunici?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Legal consultant

Bună ziua!

În contextul prevederilor art. 573 din Codul Civil al Republicii Moldova, bunurile dobândite de către soțul Dvs. în calitate de cadou de la bunici se află sub regimul proprietății personale. Respectiv, aceste bunuri constituie proprietate personală a soțului Dvs. Cu toate acestea, prin intermediul contractului matrimonial, regimul proprietății asupra... mai detaliat bunurilor respective poate fi modificat (din proprietate personală în proprietate comună).

Iar în ceea ce privește drepturile fiului soțului din prima căsătorie, relevante sunt prevederile art. 57 alin. (3) din Codul Familiei al Republicii Moldova. Astfel, copilul nu are drept de proprietate asupra bunurilor părinţilor, iar părinţii - asupra bunurilor copiilor, excepţie făcînd dreptul la moştenire şi dreptul la întreţinere. Totodată, părinţii şi copiii care locuiesc împreună posedă şi folosesc bunurile fiecăruia dintre ei de comun acord.

Succese!

27 june 2019