Ce drepturi are asa un tata?

13 december 2018 89

Buna ziua. Am asa o intrebare pentru Dvs. Vreau sa divortez, am o fetita de 4 ani. Cat am trait impreuna cu sotul, el nu a avut mereu bani ca sa ne intretina. Pe fata am intretinut-o numai eu cu salariul meu. El nu are niciodata bani. Ce drepturi are asa un tata, daca el nu participa la educarea si intretinerea financiara a copilului?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Doinita,

După divorț tatăl copilului își menține drepturile față de copilul său cu privire la participarea la educare și întreținere a copilului. El va avea dreptul de a comunica cu copilul, de a avea întrevederi cu el.

La fel el va avea obligația de a plăti pensie alimentară pentru... mai detaliat întreținerea și educarea copilului.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

13 december 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

Adiţional la cele menţionate de colegul meu, dacă după divorţ tatăl se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere, el poate fi decăzut din drepturile părinteşti.

Servus

14 december 2018