Ce drepturi are un tata in procesul de divort?

28 october 2019 306

Dupa ce a lipsit din tara mai mult de un an, sotia s-a intors acasa si a furat copiii, a intentat proces de divort si a izolat complet copiii de tata, afirmand ca e mama si are tot dreptul sa hotarasca viitorul copiilor. Ce drepturi are tatal copiilor in acest caz? Care sunt sansele lui de a obtine custodia copiilor?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Articolul 58. Drepturile şi obligaţiile părinţilor
(1) Părinţii au drepturi şi obligaţii egale faţă de copii, indiferent de faptul dacă copiii sînt născuţi în căsătorie sau în afara ei, dacă locuiesc împreună cu părinţii sau separat.
... mai detaliat (2) Drepturile şi obligaţiile părinţilor, cu excepţiile prevăzute de prezentul cod, încetează din momentul atingerii majoratului sau obţinerii capacităţii depline de exerciţiu de către copil.

Șanse sunt, atît timp cîtm soțul probează faptul că poate oferi acestora condiții de trai bune, are grijă de dezvoltarea continuă a acestora, cît și se implică la toate nivelele în creșterea acestora.
Acest fapt urmează a fi probat, pentru ca domiciliul copiilor să fie stabilit cu aceșta.

29 october 2019