Ce este procedura contencioasa

09 november 2018 142

Sotul meu a fost dat in judecată de către executorul judecatoresc care l-a acuzat de săvarșirea infractiunii prevazute de art. 264 (1) Cod Penal.
Eu am cetătenie dublă, iar sotul nu. Nu am ieșit din țară, nici eu și nici el, cu toate că avem datorii și ni s-a pus sechestru in 2016. Cum pot lua înregistrarea de la judecată care a avut loc în lipsa soțului, el nefiind informat. Acest articol este o acuzatie precum soțul a fugit în Romania ca să se eschiveze de la achitarea datoriei. Ce trebuie să intreprindem ca să-l dăm în judecată pentru informații false?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna
De fapt, la art 264 alin 1 Cod Penal este prevazut urmatoarele:
Articolul 264. Încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei sau de exploatare
... mai detaliat a mijloacelor de transport de către persoana care conduce
mijlocul de transport
(1) Încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei sau de exploatare a mijloacelor de transport de către persoana care conduce mijlocul de transport, încălcare ce a cauzat din imprudenţă o vătămare medie a integrităţii corporale sau a sănătăţii,
se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani cu (sau fără) privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de pînă la 2 ani.

Specificați toate datele spete clar.

09 november 2018