Ce fel de contract este cel mai recomandat?

21 june 2018 29

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, care este cel mai recomandat contract pentru urmatoarea situatie: parintii vor sa imparta casa celor 3 copii ai lor. Totusi au cateva conditii care ar exclude conflictele intre frati pe viitor: sa nu vinda partea sa de casa, sa nu puna in gaj, sa contribuie in mod egal la intretinerea parintilor cand acestia nu vor fi apti de munca.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Bună ziua,
În cazul d-stră este posibil întocmirea la notar a unui Contract de înstrăinare a bunului cu condiţia întreținerii pe viață.
Astfel, copii vor deveni proprietari doar după decesul părinților, totodată avînd obligația de ai întreține pe perioada aflării în viață și inclusiv procedura după deces.
În contractul dat pot fi... mai detaliat incluse diferite condiții ce nu contravin legii.
Succese

21 june 2018