Ce indemnizatie unica la nastere voi primi, daca salariul mediu lunar pentru ultimele 12 luni depaseste 8.000 de lei?

22 december 2019 613

Buna. Urmeaza sa nasc in aprilie 2020. Lucrez oficial de un an de zile, salariul meu oficial constituie 3.600 de lei, dar in total primesc peste 8.000. Care va fi indemnizatia unica la nastere pentru acele 126 zile de concediu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
pentru început, urmează să știți că cuantumul indemnizației ține direct de venitul oficial înregistrat astfel, este vorba de 3600 MDL. Pentru un calcul corect, puteți contacta CNAS http://cnas.md/slidepageview.php?l=ro&id=4093&idc=560&t=/Alte-prestatii-sociale/Indemnizatii/Indemnizatii-adresate-familiilor-cu-copii/Indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-pana-la-implinirea-varstei-de-3-ani/

23 december 2019