Ce înseamnă deschiderea moștenirii?

03 december 2021 82

Buna ziua. La 1 aprilie 2021 a decedat socrul. Moștenitoare este soacra, dar ea se deplasează cu dificultate. La deschiderea moștenirii este nevoie și de soacră sau poate merge fiul ei? Ori trebuie de făcut procură pe fiu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
În cazul decedatului, daca acesta a avut soție și copii la momentul decesului, toți sunt implicați în procedură, sigur, pentru a efectua formalitățile este posibil reprezentarea de către oricine în baza unei procuri.

03 december 2021