Ce pedeapsa pot primi?

17 july 2018 12

Buna ziua. Am avut un accident rutier: am lovit un pieton, in urma caruia a primit leziuni corporale medii. Toaate cheltuielile ce tin de tratament si consultatii au fost suportate de mine. Victima mi-a dat o recipisa ca nu are niciun fel de pretentii materiale si morale impotriva mea. Ce pedeapsa pot primi - mi s-a deschis dosar penal?

Lawyer comments 1

Nicolae Beschieru
  • Paralegal

Buna.
În dependență de circumstanțe, cine se face vinovat, investigarea și raportul poliției rutiere, dacă nu ați părăsit locul accidentului, etc se conformă cu prevederile Codului Contravențional al RM și anume:
Articolul 242. Încălcarea regulilor de circulaţie
... mai detaliat rutieră soldată cu deteriorarea
bunurilor materiale ori cu cauzarea
de leziuni corporale uşoare .

19 july 2018