Ce pot face?

25 march 2019 40

Am lucrat la compania X, unde trebuia sa lipim reclame pe stalpi, dar nu am fost avertizati ca acest lucru este interzis. M-a prins politia si am primit o amendă. Seful a luat foaia si a zis ca totul va fi OK. Acum a venit citatie de la judecatorie. Am telefonat seful si am primit raspuns ca eu la ei nu mai lucrez si sa fac ce vreau. Ce pot face in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,

Urmează să demonstrați în instanța de judecată că ar fi trebuie atrasă la răspundere întreprinderea la care ați lucrat.
Pentru a demonstra aceasta este necesar să prezentanți contractul de muncă, iar dacă nu îl aveți adresați-vă cu o plângere la Inspectoratul de Stat al Muncii cu o plângere prin care solicitați... mai detaliat atragerea la răspundere contravențională a peroanei cu fincție de răspundere din cadrul întreprinderii pentru încălcările admise. Suspectez că salariul vi se achita la negru și drept urmare nu se ducea o evidență contabilă corectă.

25 march 2019