Ce pot face ca sa plec?

15 march 2018 129

Eu am deport din spatiul Schengen. Cum pot sa plec in strainatate? Este posibil?

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Advocate

https://viza.md/content/video-afl%C4%83-gratuit-dac%C4%83-ai-sau-nu-interdic%C8%9Bie-de-intrare-%C3%AEn-spa%C8%9Biul-schengen
[CITAT]
" Dacă persoana are interdicție, în răspunsul nostru este precizat faptul că interdicția este aplicată de o anumită țară sau de mai multe țări și dacă această interdicție este valabilă pe teritoriul unei anumite țări, sau este valabilă pe întreg spațiul Schengen. În răspuns este indicat și organul sau oficiul... mai detaliat (de obicei, Secţia de Poliție sau un alt organ al MAI), unde persoana poate să se adreseze personal, prin telefon, prin e-mail sau expediind o scrisoare pentru a afla perioada (de cînd –pînă cînd) interdicției, motivul și cum poate fi anulată interdicția respectivă."

16 march 2018