Postare urâtă pe care a vazut-o o ţara întreagă

01 january 2021 39

Ce pot face dacă o persoană a postat pe toate grupurile de pe rețelele de socializare poza mea şi a scris mârşavii?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă conținutul postării, textului aduce atingeri personalității dvs și imaginii dvs cum ar fi defăimarea dvs și puteți face dovada celui care a atentat prin aceste postări asupra dvs în mod calomnios poate fi atras la răspundere și ulterior de a încasa prejudiciu moral.

Articolul 70. Calomnia
... mai detaliat (1) Calomnia, adică răspîndirea cu bună ştiinţă a unor informaţii mincinoase ce defăimează o altă persoană,
se sancţionează cu amendă de la 48 la 72 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 60 de ore, cu amendă de la 72 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere cu privarea de dreptul de a deţine anumite funcţii sau de dreptul de a desfăşura anumite activităţi pe un termen de la 3 luni la un an

04 january 2021
Anatolie Ceban
  • Legal consultant

Scriți o plîngere la poliție potrivit art. 70 Cod Contravențional !

04 january 2021