Ce pot face in acest caz?

27 december 2018 83

Buna ziua. In caz ca bunica mea, pe care nu am cunoscut-o din cauza unor conflicte familiare, a scris apartamentul, sau l-a daruit (sincer nu stiu precis) unei femei care a avut "grija" de ea, am eu ceva drept sa pretind la apartamentul dat? Trebuia sa fiu eu sau tatal meu (fiul ei) informati de acest caz ca sa putem pretinde ca drept mostenitori? Mersi mult anticipat.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Puteți pretinde cu condiția ca mai există careva bunuri dupa decesul persoanei.
Tatăl (fiul) fiind unul din moștenitorii legali, totuși daca bunurile au fost transmise către alte persoane cu titlu de donație sau ca urmare a încheierii unui contract de întreținere, atunci bunurile urmeaza a fi transmise expres catre persoana... mai detaliat in folosul careia a fost dispus in contract sau testament.
Pentru inceput, urmeaza sa identificați daca exista bunuri care sunt posibile a fi moștenite.

27 december 2018
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Totodată urmeaza a fi luat in calcul
Articolul 65. Condiţii pentru eliberarea certificatului
de moştenitor legal sau testamentar
(1) La eliberarea certificatului de moştenitor legal sau testamentar, notarul verifică faptul decesului celui... mai detaliat care a lăsat moştenirea, timpul şi locul deschiderii succesiunii, raporturile de rudenie, existenţa testamentului, compunerea masei succesorale şi costul ei. Documentele justificative vor fi prezentate de moştenitori.

27 december 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Uitați-vă in Registrul bunurilor imobile (Cadastru) daca este inregistrat contractul pe acea persoana.
Daca exista acel contract, nu puteti pretinde la bunul respectiv.

27 december 2018