Ce pot face in acest caz?

18 april 2023 115

Bună ziua. Figurez că persoană garant la un credit nebancar. Persoana respectivă are întârziere de două luni la achitarea ratelor. Mă contactează creditorul și îmi zic că vor pune sechestru pe bunurile mele sau vor veni la domiciliu. Poate sa se întâmple acest lucru? Persoana datoare va achita neapărat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Aurelia, nu, nu poate creditorul să vă facă o vizită la domiciliu. Sarcina lor să prezinte credite. Metoda creditorul e veche, ei se stăruioe să vă creeze niște probleme, dar acest lucru îl fac prin comunicări și gata. În caz, dacă se vor permite așa ceva, DVS sunteți... mai detaliat în drept să contactați telefonul 112 și să faceți o declarație despre celea întâmplate. Eu vă garantez, că mai mult ei nu se vor prezenta.

18 april 2023