Ce pot sa fac daca fosta sotie a luat copiii in Anglia, fara acordul meu?

12 november 2019 303

Ce pot sa fac daca fosta sotie a luat copiii in Anglia, fara acordul meu? Cum pot sa-i vad, daca detin pasaport biometric?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Aceasta poate lua copii peste hotarele țării pînă la o perioadă de 3 luni fără acordul dvs în caz contrar dacă depășește acest termen acțiunile acesteia se califică ca răpirea internațională a copiilor minori, procedura administrativ-civilă.

13 november 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Urmează să clarificăm următoarele circumstanțe:
1. sunteți sau nu divorțați?
2. este sau nu stabilit domiciliul minorului cu mama?
3. scopul și durata deplasării ? (Aspect despre care menționează și colegul supra)

13 november 2019