Ce restricții pot fi impuse tatălui de către executorul judecătoresc?

01 may 2018 90

Ce restricții pot fi impuse tatălui de către executorul judecătoresc, in cazul care acesta nu achitată pensia alimentară de mai bine de un an? Tatăl se afla peste hotarele țării. Ce măsuri poate întreprinde executorul judecătoresc pentru a-i împiedica ieșirea din tara? Sau ce măsuri suplimentare pot fi aplicate?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Puteți solicita instanței de judecată decăderea din drepturile părintești. Pentru aceasta trebuie să depuneți o cerere de chemare în judecată. Decăderea din drepturile părintești nu-l decade din obligația de întreținere a copilului.
Pentru aplicarea interdicției de a ieși din țară adresați-vă executorului judecătoresc cu o cerere sa depună o cerere instanța... mai detaliat de judecată, or această interdicție o poate aplica doar instanța de judecată.

01 may 2018