Ce risc daca nu am oprit la indicatia agentului de patrulare?

29 january 2020 50

Bună ziua, stimaţi jurişti. Ce pedeapsă risc daca nu am oprit la indicatia agentului de patrulare şi am reuşit să fug de ei? Vă mulţumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
în cazul în care veți fi identificat, celpuțin riscați sancțiune potrivit art. 240 alin. (2) Contravențional Neglijarea de către conducătorul de vehicul a semnalului de interzicere al semaforului sau a gestului de interzicere al agentului de circulaţie, se sancţionează cu amendă de la 15 la 18 unităţi convenţionale cu aplicarea... mai detaliat a 3 puncte de penalizare.

30 january 2020