Ce riscă agresorul in cazul in care a încălcat ordonanța de protecție?

20 february 2019 434

Din aproximativ 10 cauze care au fost pornite, doar cu una singura s-a mers pana la capăt și a ajuns in instanta de judecata. Judecata urmeaza a fi pe 22.02.2019. Ce riscă agresorul?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Sanctiunea pe care o risca acesta pentru nerespectarea ordonantei de protectie in cazul violentei in familie, se cuprinde in art. 320-1 din Codul Penal al Republicii Moldova, care mentioneaza expres faptul ca:

Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executarea măsurilor stabilite de instanţa de judecată în ordonanţa de protecţie a... mai detaliat victimei violenţei în familie, se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 160 la 200 de ore sau cu închisoare de pînă la 3 ani.

Organul de poliție din raza dvd de domiciliu urmează să constrângă orice încălcare a ordonanței de protecție totuși în practică rămâne a fi o problemă gravă.

20 february 2019