Ce sa fac daca nu sunt de acord cu decizia procurorului in privinta unui accident?

26 may 2022 96

Buna ziua. In timp ce ma deplasam cu motocicleta, am fost lovit din spate de o masina care iesea la depasire. Mi-a fost rupt bratul drept si avariata motocicleta. Procurorul afirma ca eu sunt vinovat de producerea accidentului si trebuie sa achit amenda. Am video cum ma loveste din spate masina mentionata. Nu sunt de acord cu concluzia procurorului. Ce pot sa fac in aceasta situatie?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Gheorghe, eu îți aduc la cunoștință ce spune Codul de procedură penală Articolul 313. Plîngerea împotriva acţiunilor şi actelor ilegale

ale organului de urmărire penală... mai detaliat şi ale organului

care exercită activitate specială de investigaţii

(1) Plîngerile împotriva acţiunilor şi actelor ilegale ale organului de urmărire penală şi ale organelor care exercită activitate specială de investigaţii pot fi înaintate judecătorului de instrucţie de către bănuit, învinuit, apărător, partea vătămată, de alţi participanţi la proces sau de către alte persoane drepturile şi interesele legitime ale cărora au fost încălcate de aceste organe, în cazul în care persoana nu este de acord cu rezultatul examinării plîngerii sale de către procuror sau nu a primit răspuns la plîngerea sa de la procuror în termenul prevăzut de lege.

(2) Persoanele indicate în alin.(1) sînt în drept de a ataca judecătorului de instrucţie:

1) refuzul organului de urmărire penală:

a) de a primi plîngerea sau denunţul privind pregătirea sau săvîrşirea infracţiunii;

b) de a satisface demersurile în cazurile prevăzute de lege;

c) de a începe urmărirea penală;

d) de a elibera persoana reținută pentru încălcarea prevederilor art. 165 și 166 din prezentul Cod;

e) de a elibera persoana deținută cu încălcarea perioadei de reținere sau a perioadei pentru care a fost autorizat arestul.

2) ordonanţele privind încetarea urmăririi penale, clasarea cauzei penale sau scoaterea persoanei de sub urmărire penală;

3) alte acţiuni care afectează drepturile şi libertăţile constituţionale ale persoanei.

(3) Plîngerea poate fi înaintată, în termen de 10 zile, judecătorului de instrucţie la locul aflării organului care a admis încălcarea.

(4) Plîngerea se examinează de către judecătorul de instrucţie în termen de 10 zile, cu participarea procurorului şi cu citarea persoanei care a depus plîngerea, precum și a persoanelor ale căror drepturi și libertăți pot fi afectate prin admiterea plîngerii. Neprezentarea persoanei care a depus plîngerea și/sau a persoanelor ale căror drepturi și libertăți pot fi afectate prin admiterea plîngerii nu împiedică examinarea acesteia. Procurorul este obligat să prezinte în instanţă materialele corespunzătoare. În cadrul examinării plîngerii, procurorul şi persoana care a depus plîngerea, precum și persoanele ale căror drepturi și libertăți pot fi afectate prin admiterea plîngerii dau explicaţii.

(5) Judecătorul de instrucţie, considerînd plîngerea întemeiată, adoptă o încheiere prin care obligă procurorul să lichideze încălcările depistate ale drepturilor şi libertăţilor omului sau ale persoanei juridice şi, după caz, declară nulitatea actului sau acţiunii procesuale atacate. Constatînd că actele sau acţiunile atacate au fost efectuate în conformitate cu legea şi că drepturile sau libertăţile omului sau ale persoanei juridice nu au fost încălcate, judecătorul de instrucţie pronunţă o încheiere despre respingerea plîngerii înaintate. Copia de pe încheiere se expediază persoanei care a depus plîngerea şi procurorului.

(6) Încheierea judecătorului de instrucţie este irevocabilă, cu excepţia încheierilor privind refuzul în pornirea urmăririi penale, scoaterea persoanei de sub urmărirea penală, încetarea urmăririi penale, clasarea cauzei penale şi reluarea urmăririi penale, care pot fi atacate cu recurs la curtea de apel în termen de 15 zile de la data pronunţării. Dacă v-a fi nevoie de întocmirea documentului, puteți apela la viberul +37368669950.

03 june 2022
Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Ghenadie.

Urmează de văzut care este actul procesual. Dacă sunteți bănuit, învinuit în cadrul unui dosar penal aveți dreptul să nu dați declarații și să dovediți versiunea Dvs. în instanța judiciară.

Dacă este vorba de dosar contravențional urmează să contestați procesul-verbal, decizia poliției prin intermediul poliției către instanța judiciară.

03 june 2022