Ce sa facem dupa divort cu contractul de credit ipotecar contractat in timpul casatoriei?

24 july 2021 260

Buna ziua. In timpul casatoriei am contractat la banca o ipoteca. Mai sunt de achitat inca multe rate inainte, insa noi am divortat. Sotul vrea sa ramana el in apartament si sa achite in continuare ratele. Problema e ca debitor sunt eu, iar el nu are bani ca sa-mi dea mie partea achitata, nu vrea sa vindem apartamentul ca sa scoatem banii si sa achitam integral pretul si sa nu mai figurez eu in calitate de debitor la banca. As merge in judecata, dar am inteles ca este foarte complicata situatia, pentru ca se implica si banca. Ce se poate de facut? Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat!

Jurist comments 1

Marcel GORINCIOI
  • Legal consultant

Sunt multe detalii de concretizat.

In actul de proprietate operați doar Dvs sau împreuna cu soțul?

In niciun caz nu acceptați sa achitați creditul, dacă nu mai aveți o relație temeinica cu soțul, nu este sens.

Sunt o sumedenie de posibilități de a iesi din aceasta situație.

Important este sa apelați... mai detaliat la profesioniști.

Iar in privința instanței, nu va faceți griji, poate așa e cel mai sigur, însă cu unele rigori.

27 july 2021