Ce șanse am ca să recuperea măcar o parte din banii achitați în calitate de fidejusor?

31 january 2022 111

Buna ziua. Fostul soț (când eram încă împreună) a luat un împrumut în mărime de 15.000 €, iar eu am fost fidejusor. Peste un timp, am divorțat și el a achitat în jur de 3.000 euro din creditul luat. Nu achită ratele de mai mult de un an și creditorul a depus cerere de chemare în judecată. Judecata a fost amânată și ședința a fost stabilită pentru altă dată. Dupa prima ședință de judecată, pe toate bunurile mele a fost aplicat sechestru. Dacă achit eu suma restantă, am mai târziu vreo șansă să recuperez măcar jumatate de sumă de la fostul soț?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Da, aveâi toate șansele să încasați suma pe care o achitați, de fapt, acest lucru este înscris expres în contractul de fidejusiune pe care gîndesc că nu ați analizat în detaliu sau nu v-a fost explicat corespunzător.
După achitare, dacă fostul soț nu restituie benevol dumneavoastră suma, vă adresați in... mai detaliat instanță cu solicitarea de incasare a acesteia din contul fostului soț, mai puteți calcula dobînzi suplimentare dacă e cazul, totuși suma poate fi incasată din contul acestuia.

31 january 2022