Ce se întâmpla cu indemnizația de creștere a copilului până la 3 ani dacă mama a decedat? Mama a fost asigurata cu stagiu de munca.

14 march 2018 53

Am un copil de un an si o luna. Mama lui a decedat si vreau sa stiu ce se intampla cu indemnizatia de crestere a copilului pina la trei ani. Eu sunt tatal copilului si nu sunt angajat. Sotia mea a fost asigurata si i sa dat indemnizatie dupa calculul la salariul pe care l-a avut. Va rog sa-mi spuneti ce prevede legea in asa caz. Va multumesc!

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Legal consultant

Bună ziua!

Pe site-ul Casei Naționale de Asigurări Sociale din Republica Moldova scrie că tatăl tot poate beneficia de indemnizația pentru creștere a copilului. Pentru aceasta este nevoie să depuneți o cerere la casa teritorială care a stabilit indemnizația.

Vă atașez mai jos site-ul pentru a vedea de care documente aveți... mai detaliat nevoie.

http://www.cnas.md/slidepageview.php?l=ro&idc=560&id=4091&t=/Alte-prestatii-sociale/Indemnizatii/Indemnizatii-adresate-familiilor-cu-copii/Indemnizatie-unica-la-nasterea-copilului/

Mult succes!

05 april 2018