Ce se întâmplă dacă cel care a depus cererea nu se prezintă la judecată?

25 january 2020 219

Soțul a depus cerere de divorț, dar el nu se va prezenta la judecată, fără motiv. Care este procedura? Va fi pronunțată hotărârea de divorț fără el sau se va respinge cererea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Dacă reclamantul şi/sau pîrîtul nu s-au prezentat în judecată din motive neîntemeiate şi dacă nici una din părţi nu a cerut examinarea cauzei în absenţa sa, instanţa amînă procesul. Neprezentarea repetată aduce la scoaterea cererii de pe rol.

26 january 2020