Ce se poate intampla daca am fost prins in posesia unui buletin romanesc fals pe numele altei persoane?

11 march 2022 34

Buna ziua. In urma cu 3 ani am fost prins de catre autoritatile romane la vama Stanca cu un buletin romanesc fals. Buletinul nu era pe numele meu, ci pe al mamei mele. Acum cateva zile mi-au trimis citatie de a ma prezenta la judecatoria Botosani. Ce mi se poate intampla?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Valentin, conform legislației penale Românești poți fi tras la răspundere penală. La noi în țată este așa art. 361 CP, la Români nu știu.

12 march 2022