Cedarea cotei parti din apartament

31 may 2019 99

Buna ziua! In urma privatizarii unui apartament, acesta a fost scris pe toti 4 membri ai familiei: tata, mama, fiica si fecior. Nefiind in Moldova si necunoscind cauza reala din lipsa communicarii, mi s-a cerut ca si cum ar trebui sa fac o procura precum ca eu dau acordul ca un coproprietar din acest apartament sa cedeze partea lui altuia. Adica, simplist, tata vrea sa scrie partea lui de apartament pe numele mamei si ca si cum el are nevoie de acordul meu. Tot este in scop ca el sa nu detina parte in acest apartament. Este treaba lui daca doreste, dar nu inteleg de ce este nevoie de procura? Este nevoie de acordul meu mereu cand cineva decide sa faca ce vrea cu partea lui? Asa impune legislatia?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua

Stimate D-ra Corina,
Nu este necesar și nici sa nu eliberați vreo procură în acest sens, ori riscați să rămâneți fără acea 1/4 cota parte din bun neștiind despre ce și cum exact este vorba.
În cazul în care oricare dintre coproprietar dorește să înstrăineze(vândă) cota sa parte din bun, acesta... mai detaliat ar fi bine să propună înainte de vânzare celorlalți coproprietari să cumpere de la el, fapt care presupune respectarea procedurii de notificare ex-ante. Dacă, vânzarea a avut loc, acesta/vanzatorul urmează să respecte procedura de notificare ex-post și în cazul în care cel puțin unul din ceilalți coproprietari doresc să cumpere aceștia pot intra în contractul încheiat cu terțul și îl pot subroga pe acesta din urmă.

02 june 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Nu exista nici un risc, cu condiția să eliberați nu procura, dar o DECLARAȚIE, prin care să expuneți că sunteți de acord, în calitate de coproprietar, ca coproprietarul X să vândă cota sa coproprietarului Y. Declarația e suficient sa contina doar acest text.
În așa condiție, nu... mai detaliat există riscuri cu privire la cota parte a Dvs.

02 june 2019