Cei de la banca il ameninta pe sot cu bataia

20 december 2019 138

Buna ziua. Iarna trecută sotul a cumparat in rate o masina de spălat si un frigider, dar din cauza lipsei de bani am întârziat două luni cu plata. Stiu ca e mult, dar cei de la banca il amenința pe soț cu bătaie daca nu le dam toti banii acum. Au asa drept? Contractul este pe un an jumate.

Jurist comments 2

Adrian Oprea
  • Advocate

Buna ziua.

Este inadmisibil si obraznic comportamentul reprezentantilor institutiei. Sesizati politia in privinta amenintarilor in cauza.

Nimeni, nici Bancile nici OCN nu au dreptul de a ameninta fizic persoanele, pentru asta a si fost semnat contractul unde sunt prevazute penalitati pentru asemenea circumstante.

20 december 2019
  • Legal consultant

Bună ziua Olga,

Sunt acțiuni abuzive. Trebuie să vă adresați la poliție.

21 december 2019