Centrul de Medicina Legala efectuează teste ADN?

10 december 2018 102

Vreau sa cunosc daca Centru de Medicina Legala al R.M. efectuează teste ADN pentru a prezenta în instanta.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Alexandru,

Lista expertizelor efectuate de Centru de Medicină Legală al Republicii Moldova o puteți găsi în Hotărîrea Guvernului nr.195 din 24.03.2017.

10 december 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Alexandru,
Începând cu luna iunie 2018 Centrul de Medicină Legală are un nou Laborator ce permite efectuarea expertizelor ADN.
Problema este că la moment Guvernul nu a aprobat încă prețul pentru tipurile de expertiză noi care permit dotările laboratorului să fie efectuate.
La finele lunii noiembrie cei de la Centrul de Medicină... mai detaliat Legală mi-au comunicat că Guvernul urmează sa aprobe prețurile în luna decembrie, ceea ce va permite deja efectuarea propriu-zisă a unor asemenea expertize.

10 december 2018