Cerere de chemare in judecată privind desfacerea căsătoriei si stabilirea domiciliului copilului minor

19 february 2022 355

Buna ziua. Sora vrea sa ceara divort si totodata sa stabilească domiciliul copilului minor in varsta de doi anisori. Problema e ca paratul (sotul ei) se afla peste hotare si nu accepta sub nicio forma divorțul si zice ca nu va semna nimic. Dimpotriva, a amenintat-o pe sora, iar aceasta a agravat starea emotionala a acesteia. Sotul si-a angajat avocat, care tergiverseaza examinarea cererii, au fost amanate deja mai multe sedinte de judecata. Ce poate face sora in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Advocate

Buna, sugerez ca sora dvs sa apeleze la un avocat, iar atunci cind avocatul v-a face cunostinta cu materialele cauzei v-a putea da o solutie pentru cauza dvs.

O zi buna!

21 february 2022