Cerere de divorț

20 may 2020 98

Buna ziua. Eu am depus cerere de divorț, dar nu am putut să mă merg să iau certificatul de divorț pentru că nu sunt în țară. Ce trebuie să fac: sa depun o cerere nouă?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca instanta sa expus și a dispus divorțul, urmează să mergeți să obțineți confirmarea privind faptul devenirii hotaririi definitive și irevocabile, iar ulterior sa mergeți la organul de stare civilă sa o înregistrați, în baza acesteia fiind eliberat certificatul de divorț.
Aceste acțiuni pot fi efectuate desinestatator, în caz de imposibilitate,... mai detaliat prin alta persoană împuternicită să vă reprezinte.

21 may 2020