Cerere de divort, pensie alimentara si stabilirea domiciliului copilului minor

04 december 2019 411

Buna ziua. Vreau sa depun cerere de divort, pensie alimentara si stabilirea domiciliului copilului cu mine. Pot sa fac o singura actiune cu toate 3 cereri sau trebuie depuse 3 actiuni? Pot avea probleme daca nu ma pot prezenta in instanta de judecata, pentru ca ma aflu peste hotarele Republicii Moldova? Vreau sa las procura mamei mele. Mi-e frica sa nu am probleme deoarece copilul sta cu parintii mei pana termina anul scolar, dupa care vine la mine. Tatal copilului este de acord ca fiica noastra sa stea cu mine. Multumesc mult! Chiar am nevoie de ajutor!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
la caz,cererea o puteți depune singură cu 3 solicitări, în cazul existenței unui avocat prezența nu e necesară, cu excepția faptului dacă acest fapt este cerut de instanță, or, este pusă în discuție stabilirea domiciliului copilului.
model vedeți https://yavo.md/rom/modele
Totuși, dacă nu sunt careva pretenții între soți, puteți face procedura în cauză... mai detaliat fără instanța de judecată, adresînduvă la notar sau organul de stare civilă, prin acord comun stabilind domiciliu copilului și pensia de întreținere.
În lipsa unei dintre părți, sau a acordului acesteia, va fi necesar de soluționat prin judecată.

04 december 2019
Alexandru Lungu
  • Advocate

Este posibil să depuneți o singură cerere, totuși, dacă tatăl copilului e deacord, mai bine faceți un efort și veniți acasă pentru a încheia un acord la notar.

Procedura de judecată va dura mai mult timp. Iar în caz ca apar careva probleme, mama Dvs. nu are dreptul să va reprezinte... mai detaliat interesele în fața instanței prin procură, este nevoie de un avocat.

05 december 2019