Cerere de revizuire, ce urmeaza?

04 december 2021 22

Buna ziua. Ce urmeaza (ar trebui sa urmeze) daca procurorul a emis o ordonanta de refuz a cererii de pornire a procedurii de revizuire, iar instanta a anulat ordonanta procurorului si Curtea de Apel a mentinut incheierea primei instante?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Procurorul trebuie să lichideze încălcările drepturilor și intereselor petiționarului, depistate de instanță, iar în esență să deschidă procedura de revizuire și să cerceteze circumstanțele expuse în cererea de revizuire.

06 december 2021