Cerere executor judecătoresc

16 april 2019 751

Buna ziua. Am titlul executoriu in legătura cu pensia de întreținere a copilului minor dat spre executare la executorul judecătoresc. Dumneaei nu a efectuat niciun fel de acțiuni in afara de faptul ca l-a chemat pe tatăl copilului printr-o cerere la oficiul ei. Nu știu ce au discutat, tatăl refuza sa plătească fiind oficial șomer dar in realitate câștiga aproximativ 15.000 lunar, ceea ce nu pot dovedi. Acuma mi se cere printr-o inștiințare sa scriu o cerere către executorul judecatoresc ce acțiuni sa mai întreprindă. Cererea o voi trimite prin posta pentru ca nu am posibilitatea sa fac așa deplasări permanent. Ați putea va rog sa ma ajutați cu un exemplu de cerere pentru ca ex. jud. refuza sa ma ajute, spunând ca e forma liberă, dar oricum nu știu ce sa scriu acolo. Va rog din suflet și mersi anticipat.

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Dna Ana

Într-adevăr față de cererea dată nu sunt impuse careva condiții de formă.
Astfel, Dvs trebuie să indicați în cererea respectiva ce acțiuni doriți ca executorul judecătoresc să întreprindă în cadrul procedurii de executare.
Pentru a afla care sunt veniturile oficiale executorul judecătoresc ar putea solicita informație de la Serviciul Fiscal... mai detaliat de Stat. De altfel, executorul judecătoresc din oficiu are acces la baza de date și poate afla câte conturi bancare și la care bănci le are Debitorul.

La fel, ați putea solicita executorului sa interpeleze Agenția Servicii Publice pentru a obține informație referitor la faptul dacă debitorul deține sau nu parte socială la careva societăți comerciale, sau poate are înregistrată o Întreprinde Individuală.

Țin să remarc că, acestea de fapt sunt de regulă acțiunile pe care le efectuează executorii judecătorești.

De asemenea, ați putea cere executorul judecătoresc să înainteze in instanța de judecată un demers privind aplicarea interdicției de a ieși din țară față de debitor.

Mai mult ca atât, în cazul în care obțineți dovezi ca debitorul de fapt lucrează neoficial depuneți o sesizare la Inspectoratul Teritorial al Muncii atât pe angajatorul acestuia, cât și pe debitor.

Printre altele, pentru neexecutarea intenționată sau eschivarea de la executare executorul judecătoresc poate atrage debitorul la răspundere contravențională după care poate fi atras și la răspundere penală conform art. 320 Cod penal, dacă continuă tot asa.

16 april 2019
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua Ana,

Contactați-mă la adresa de mail indicată în profil și expediați-mi totodată înștiințarea executorului pentru a o studia, ulterior vă voi ajuta și cu cererea de care este nevoie.

16 april 2019

Nu are absolut nici un bun scris după el, le tine ascunse după rude. Unica a luat câteva credite pe care le-a achitat foarte repede, poate aici se poate de pus inttebarea lui din care surse?

16 april 2019