Cerere prealabilă

11 march 2021 31

Bună ziua. Am o întrebare ce ține de cererea prealabilă pe care i-am expediat-o unui locatar cu care am avut contract de locațiune. Locatarul nu a achitat chiria pentru trei luni și nici serviciile comunale pentru perioada respectiva. Mi s-a explicat că nu mai locuiește la adresa unde are viză de reședință. Vreau să știu care sunt procedurile următoare în acest caz ca să-l pot acționa în judecată. Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
pentru început, dacă aveți copia actului de identitate cu datele de domiciliu, notificarea privind achitarea sumei urmează a fi transmisă la acea adresă, dacă nu cunoașteți adresa, sau nu sunteți sigur despre aceasta, urmează a fi interpelată informațaia de la ASP Direcția evidență populație și ulterior de notificat persoana la... mai detaliat ultima adresă cunoscută.
După notificare și oferirea termenului pentru executare benevolă, puteți acționa în instanță.
Adresa persoani poate fi obținută și din datele din contract, astfel, fiecare parte este responsabilă pentru oferirea datelor incorecte sau ne notificarea pentru modificarea acestora.

11 march 2021